Видавничий Дім Дмитра Бураго

Короткі списки Всеукраїнського рейтинґу «Книжка року»
КОРОТКІ СПИСКИ

Упродовж чотириденної сесії 63 експерти XIV Всеукраїнського рейтинґу «Книжка року» визначили Короткі списки найрезонансніших видань нинішнього літературно–книжкового сезону. Починаємо публікувати шорт–листи кожної із семи номінацій. Списки номінантів подаємо без місць (за абеткою), а лавреатів серед них буде названо на урочистій церемонії в телеефірі Першого Національного 25 січня.

Номінація «СОФІЯ»

Зарубіжна гуманітаристика

Аляйда АССМАН. Простори спогаду. Форми та трансформації культурної пам’яті. Сер. «Зміна парадигми». — К.: Ніка–Центр, 440 с.(п)

Макс ВЕБЕР. Господарство і суспільство. Нариси соціології розуміння. — К.: Всесвіт, 1112 с.(п)

Войцех ВЖОСЕК. Історія–Культура–Метафора. Постання некласичної історіографії: Про історичне мислення. Сер. «Ідеї та Історії». — К.: Ніка–Центр, 264 с.(п)

Ева ДОМАНСЬКА. Історія та сучасна гуманітаристика: дослідження з теорії знання про минуле. Сер. «Зміна парадигми». — К.: Ніка–Центр, 264 с.(п)

Єврейська цивілізація. Оксфордський підручник з юдаїки. У 2 томах. — К.: Дух і Літера; Дніпропетровськ: Центр «Ткума», 560 с.(п)

Ансельм КЕНТЕРБЕРІЙСЬКИЙ. Монологіон. Прослогіон. — Л.: Видавництво Українського Католицького університету, 372 с.(с)

Крістофер РАЄН, Касільда ДЖЕТА. Світанок сексу. — К.: Темпора, 495 с.(п)

Українська гуманітаристика

Андрій БАУМЕЙСТЕР. Біля джерел мислення і буття; Тома Аквінський: Вступ до мислення. Бог, буття і пізнання. Сер. «Sapientia humana / sapientia divina». — К.: Дух і Літера, 480+408 с.(п)

Андрій БОГАЧОВ. Досвід і сенс. — К.: Дух і Літера, 326 с.(о)

Оля ГНАТЮК. Між літературою і політикою. Есеї та інтермедії. — К.: Дух і Літера, 368 с.(п)

Вахтанґ КЕБУЛАДЗЕ. Феноменологія досвіду. — К.: Дух і Літера, 280 с.(о)

Сергей КРЫМСКИЙ. Мудрецы всегда в меньшинстве; Наш разговор длиною в жизнь. — К.: Видавництво Дмитра Бураго, 400+436 с.(п)

Віталій ПОРТНІКОВ. Тюрма для янголів. — Х.: Акта, 488 с.(к)

Микола РЯБЧУК. Від «хаосу» до «стабільності». Хроніка авторитарної консолідації. Сер. «Сучасність». — К.: К.І.С., 288 с.(о)

А СУДДІ ХТО?

Експерти номінації «СОФІЯ»

1. Костянтин ДИКАНЬ Віце–президент Інститут екомоніторинґу і ресурсозберігання

2. Дмитро ДРОЗДОВСЬКИЙ Літературний критик, головний редактор журналу «Всесвіт»

3. Юлія ЄМЕЦЬ–ДОБРОНОСОВА Філософ, письменниця, доцент Національного транспортного університету

4. Вікторія ПОЛІНЕНКО Науковий співробітник Державного центру театрального мистецтва ім. Курбаса

5. Сергій ПРОЛЄЄВ Президент Українського філософського фонду

6. Костянтин РОДИК Президент Всеукраїнського рейтинґу «Книжка року»

7. Світлана ШЛІПЧЕНКО Старший науковий працівник Інституту філософії НАНУ

ЕКСПЕРТНА ДУМКА

— На Заході центрами філософського книжництва є університетські видавництва. В Україні такі виникли тільки з настанням незалежності, і незабаром відсунули чи не на маргінеси колишнього монополіста у виданні серйозної гуманітаристики — «Наукову думку». Нині ясно видно: головна «фабрика» з продукування високочолої літератури — Києво–Могилянська академія, до якої причетні принаймні два видавництва–лідери.

«Дух і Літера» за тринадцять «рейтинґових» років мало вісім книжок–лавреатів; цього року в Коротких списках номінації «Софія» фігурує п’ять його новинок. Переклад двотомової Оксфордської енциклопедії «Єврейська цивілізація» — безумовна подія на українському книжковому ринку. Ця праця створює систему координат, у якій тепер легко зорієнтуватися щодо наукової вартості як уже випущених досліджень з означеної проблематики, так і всіх наступних. Другою «фішкою» видавництва (окрім перекладів найвідоміших іноземних праць з гуманітаристики) є публікація сучасних українських філософських та культурологічних досліджень. Нинішні номінанти — книжки Андрія Баумейстера, Вахтанґа Кебуладзе та Андрія Богачова — переконливо свідчать, що в нашій новітній філософії яскраво присутні не лише імена М.Поповича, С.Кримського чи С.Пролєєва. Постійним конкурентом «Духу і Літері» є «Видавничий дім «Києво–Могилянська академія», що має у своєму бекґраунді, окрім лауреатських відзнак, ще й Ґран–прі та відзнаку «Імідж року». Проте, зміна керівництва, що відбулася навесні, виразно позначилася на сьогорічному репертуарі поважного видавництва.

Окрім університетів, в Україні на видання гуманітаристики впливає й такий специфічний чинник, як зарубіжні культурні центри: Фонд «Відродження», «Ґьоте–інститут», Польський інститут та ін. З їхніми ґрантами ефективно працюють багато видавців, але в тому колі вирізняється столична «Ніка–Центр», що зазвичай обирає для перекладів найбільш резонансні сьогодні за кордоном праці. Такими у шорт–листі є дослідження Аляйди Ассман, Еви Доманської та Войцеха Вжосека, що рефлектують над вельми актуальними для новітньої України проблемами колективної пам’яті, історичної освіти та нетрадиційними формами історіописання. Продуктом співпраці з Фондом «Відродження» є й перший переклад українською засадничого труду Макса Вебера «Господарство і суспільство» (К.: Всесвіт).

Хоч як цікаво стежити за перебігом іноземної думки, читач, зазвичай, віддає перевагу блискучим дослідженням співвітчизників. Таким цього року є книжка Миколи Рябчука «Від «хаосу» до «стабільності». Хроніка авторитарної консолідації» (К.: К.І.С.) — декілька його попередніх праць уже здобували лавреатство у «Книжці року». Й нарешті, маємо посмертний двотомовик Сергія Кримського, де, окрім фахових статей (перший том), знайдемо спогади про залаштункове життя української філософії за останні піввіку (том другий).

 

http://www.umoloda.kiev.ua/number/2195/164/78161/

 

burago

Бураго Дмитро Сергійович

член національної спілки письменників України, поет, кандидат філологічних наук, видавець.

burago@list.ru

kaz-news.ru | ekhut.ru | omsk-media.ru | samara-press.ru | ufa-press.ru