Видавничий Дім Дмитра Бураго

ПІШЛА З ЖИТТЯ МАРГАРИТА ОЛЕКСАНДРІВНА КАРПЕНКО

20920 травня 2013 року, на 88-му році життя перестало битися серце Маргарити Олександрівни Карпенко, заслуженого професора-консультанта Київського національного університету імені Тараса Шевченка, голови Ради ветеранів війни і праці та Ради старійшин університету, академіка Академії вищої освіти України.

М.О.Карпенко народилася в Києві 18 травня 1926 року. В 1949 році закінчила філологічний факультет Київського національного університету, в 1954 році стала кандидатом, а в 1974 році – доктором наук. У 1976 році їй було присуджено  звання професора кафедри російської мови. За значні успіхи в роботі у 1984 році Маргарита Олександрівна була удостоєна почесного звання «Заслужений працівник вищої школи України». А в 1996 році її було обрано академіком Академії вищої школи України (відділення філології та мистецтвознавства). Тривалий період  (1977-1991 рр.) вона виконувала обов’язки завідувача кафедри російської мови університету і була багаторічним членом редколегії часопису «Русистика».

Широтою вражає коло її наукових зацікавлень: російське, українське, східнослов’янське мовознавство, соціолінгвістика, лінгвокультурологія, теорія художнього мовлення, історія мовознавства. З-під її пера вийшло понад 260 наукових і науково-методичних публікацій російською, українською, німецькою, французькою мовами, у тому числі 5 індивідуальних і 10 колективних (відповідальний редактор та співавтор) монографій. Серед них 5 колективних монографій російською та німецькою мовами (Київ – Лейпциг), 2 випуски щорічника “Slavika” (Дебрецен, Угорщина).

У різні роки М.А.Карпенко  була членом редколегій найвідоміших періодичних видань: «Вісник Київського університету. Серія філологія». «Русский язык за рубежом» (Москва), «Русский язык и литература в учебных заведениях Украины», «Мова і культура» (Київ), «Проблеми славістики» (Луцьк) та ін. Міжнародне визнання здобув  заснований професором М.О. Карпенко республіканський міжвідомчий збірник «Русское языкознание» (вип. 1-25), відповідальним редактором якого вона була упродовж 12 років (1980‑1992 рр.).

До останнього періоду свого життя Маргарита Олександрівна брала активну участь у роботі конференції «Мова і культура» та підготовці номерів журналу «Мова і культура». Була одним із «старожилів» конференції (тісно співпрацювала при її підготовці та організації із засновником конференції Сергієм Борисовичем Бураго – з 1995 року). Понад 15 років виступала керівником секції «Національні мови і культури в їх специфіці і взаємодії», протягом останніх 7 років була організатором і головуючою при роботі круглих столів, присвячених М.О.Максимовичу.

У пам’яті колег-науковців, аспірантів, студентів Маргарита Олександрівна залишиться назавжди як людина з активною життєвою позицією, як інтелігентна і чуйна жінка, педагог-наставник з великої літери.

Оргкомітет конференції висловлює щире співчуття рідним і близьким покійної.

 

burago

Бураго Дмитро Сергійович

член національної спілки письменників України, поет, кандидат філологічних наук, видавець.

burago@list.ru

kaz-news.ru | ekhut.ru | omsk-media.ru | samara-press.ru | ufa-press.ru